11 Jan
Valley of Kings - Kako je završio naš prvi let balonom

Kako smo do sada već puno toga vidjeli, mislili smo da nas malo što može iznenaditi, no danas nas je čekalo nešto posebno što smo svakako željeli probati već duže vrijeme - let balonom.

Ranom zorom našli smo se u blizini Doline kraljeva gdje je bila početna točka naše ture balonom. Dok mnogi radnici naporno rade, nestrpljivi turisti čekaju da se njihovi baloni napune zrakom i da zaplove nebom. Moramo priznati da smo dosta dugo čekali na red tako da je naš balon bio gotovo predzadnji koji je poletio, no isplatilo se čekati.



Prije samog polijetanja, kapetan balona objasni osnovne stvari:

  • prilikom polijetanja morate čučati tako dugo dok nam ne dadu znak da    možemo ustati
  • prilikom slijetanja moramo čučati i čvrsto se držati za užad
  • kapetan može samo upravljati visinom na kojoj balon let dok smjer kretanja određuje vjetar
  • kapetan ne zna gdje ćemo sletjeti, sve ovisi o vjetru

Nakon što su neki čuli upute malo su se uplašili, posebice oko toga što se ne zna mjesto na kojem će balon sletjeti, tako da je jedan gospodin skoro odustao od svega, no mi se nismo dali uplašiti. Puno smo pitanja dobili oko cijene, a ona se kreće oko 100 eura po osobi.

Samo uzlijetanje je prošlo glatko, a vožnja je toliko mirna, lagana i blaga da je to nešto fantastično. No, od svega toga najbolji je pogled. S jedne strane gledamo na Dolinu kraljeva gdje leže na stotinu grobnica dok s druge strane gledamo Nil i njegovu plodnu dolinu. Mislimo da vam ove slike govore više od tisuću riječi.

Slijetanje je za razliku od  polijetanja bilo dosta grubo. Nakon cca 45 minuta vremena, kapetan počinje tražiti mjesto gdje će sletjeti. Naš kapetan vidio je priliku da sleti u jedno polje. Mi smo u međuvremenu imali prilike vidjeti kako drugi baloni slijeću. Prije nego balon sleti, kapetan javi svom timu približno mjesto gdje će sletjeti kako bi oni znali gdje nas moraju pokupiti. Naime, kad balon sleti, ne smije se iz njega izaći jer bi inače odletio u zrak nego se mora čekati ekipa koja će spustiti balon, pričvrstiti ga i osigurati, a tek nakon toga je omogućen izlazak.

Prilikom našeg slijetanja tresnuli smo u jednu palmu i zbog toga slušali psovke lokalnih poljoprivrednika. Dva puta udarili smo o tlo i odskočili prije nego što smo se uspješno zaustavili u blatnom polju. Sve u svemu ovo je nešto što se doživotno pamti i svakome bi preporučili ovakav doživljaj.

Avantura balonom je završila i krenuli smo prema Dolini kraljeva uz kratko zaustavljanje kod Memnonovi kolosi - dva velika kamena kipa faraona Amenofisa III.

Za Dolinu kraljeva kupili smo i dodatnu ulaznicu koja nam omogućuje fotografiranje unutar grobnica. Ako ste čitali naše prethodne blogove, onda već dobro znate da se ovdje dodatno naplaćuje ako želite slikati unutar grobnica i određenih hramova. Uvijek se jako dobro raspitajte gdje li je sve dozvoljeno slikanje ili ne, jer su nama pred očima jednog turista odveli policajci i to na veoma grub način.

Dolina kraljeva je definitivno među najpoznatijim mjestima u Egiptu. Mi smo posjetili 3 grobnice te dodatno Tutankamonovu za koju naravno morate posebno platiti. U Dolini kraljeva, u trenutku našeg posjetila bilo je otkriveno 64 grobnica, s time da su neke otkrivene par mjeseci prije našeg dolaska. Iskopine su još uvijek u tijeku tako da je samo pitanje vremena kada će otkriti nešto novo.

Nevjerojatno je koliko su stari Egipćani truda i volje uložili u svoj rad. Dan danas možete vidjeti hijeroglife i crteže koji su jako dobro očuvani bez obzira na to što su stari više od 4.000 godina. Toliko su dobro očuvani da je i boja još uvijek vidljiva, zbilja nevjerojatno.

Jednostavno se nismo mogli nadiviti svim čudima, no put nas vodi dalje, do hrama kraljice Hatshepsut - jednu od najkontroverznijih vladarica starog Egipta, ali i najpoznatijih i najuspješnijih.

Ovo predivno, masivno zdanje oduzima dah na svakom koraku. Plus, nedavno je dio hrama renoviran tako da mu je vraćen barem mali dio onog nekadašnjeg sjaja. Sunce je ovdje bilo izrazito jako, kao da je ljeto i kad sunce udari u kamen jedva da gledate od sjaja. Svakako ponesite sunčane naočale bez obzira u koje doba godine idete.

Od silnog razgledavanja i ranog buđenja ogladnjeli smo kao nikad, a vodič nas je odveo u lokalni restoran gdje su nas ljubazno ugostili. Sam restoran ima pogled na Nil tako da je atmosfera bila još bolja.

Ostatak dana bio je rezerviran za razgledavanje Karnaka, velikog kompleksa hramova i fantastične aleje Sfinga gdje se Nina skoro razbila jer umjesto da gleda kuda hoda, zadivljeno promatra sfinge. Iskoristili smo svaku minutu na ovom mjestu jer se ovdje stvarno ima puno toga za vidjeti.

Na ovom mjestu završilo je naše krstarenje i čekao nas je let ponovno za današnji glavni grad Egipta, Kairo.  Ako vas zanima kako je izgledao naš zadnji dan u Egiptu te što smo sve kupili na poznatoj tržnici, nastavite čitati.

komentari
* E-adresa neće biti objavljena na web mjestu.
I BUILT MY SITE FOR FREE USING