Još uvijek pod dojmom Afrike i njihovog načina života, krenuli smo na prvi izlet ne znajući što nas čeka. Našem oduševljenju nije bilo kraja zbog čega u nastavku možete pročitati zašto je Safari Blue jedna od najpopularnijih tura na Zanzibaru! Cijena izleta po osobi bila je 27 dolara = cca 175 kn, a izlet smo rezervirali u našem Maars Resortu.
Naše prvo jutro na Zanzibaru započelo je ukusnim doručkom začinjenim nama još uvijek nepoznatim zvukovima lokalnih životinja. Nakon obilnog doručka, stigao je vozač te smo se uputili na naš prvi izlet - Safari Blue. O ovom izletu nismo puno toga znali pa nismo znali što očekivati. Vožnja od resorta do sela Fumba iz kojeg isplovljavaju brodice trajala je oko sat vremena, a uključivala je vožnju kroz šumu, lokalna sela te česta stajanja kako bi se krave maknule s puta. Pri dolasku do mjesta polaska dočekala nas je veoma ugodna dobrodošlica lokalaca - svježe tropsko voće i neizostavna Coca-Cola. Čekajući da se okupi ostatak ekipe, uživali smo u razgovoru s ostalim turistima te odabiru peraja i maska za ronjenje (ako imate vlastite peraje i masku preporučujemo da ih ponesete sa sobom). Prvi izazov koji nam se pojavio je bio ukrcaj na brod. Ovdje nema molova niti bilo kakvih dokova na koje se privezuju brodovi, nego se oni nalaze usidreni usred mora. Prije svega, morate znati da su plima i oseka na Zanzibaru nebo i zemlja od ovih naših jadranskih, tako da nikada ne bi rekli da se more može toliko povući. To jutro je bila oseka i brodovi su bili toliko daleko od obale da smo ih jedva vidjeli. E sad je trebalo doći do tih brodova. 10 minutni hod kroz predivan bijeli pijesak, morske alge, smeće, plastiku, razbijene boce i na kraju plivanje (za one koji su 164 cm visoki) jer naravno da brodica ne može biti usidrena u plićaku. Dolazak na brod je završio tako da je Nina plivala do broda, a Tihomir nosio sve stvari nadajući se ništa neće okupati u Indijskom oceanu. Sva sreća, more toliko toplo da će vam jutarnje kupanje zapravo veoma goditi. Brodić u kojem vas voze zove se - Dhows - tradicionalni brod napravljen od afričkog mahagonija moderniziran dobrim motorom. Prvo mjesto na kojem smo se zaustavili oduzelo nam je dah i definitivno spada u jedno od najljepših mjesta koje smo ikad imali prilike posjetiti. Riječ je pješčanom otoku (powdery sandbank) na koji se može doći samo tijekom oseke jer je tijekom plime gotovo cijeli pod vodom. Naš brodić bio je prvi koji su stigli na odredište tako da smo imali prilike uživati u miru i tišini dok ostatak turista nije navalio. Ne znamo kojim riječima bi opisali taj spoj savršeno bijelog pijeska i plavog mora koje se presijava na suncu. Može će vam slike bolje dočarati ovu prirodu ljepotu.
Naravno, naši vodiči pobrinuli su se za suncobrane (zabij štap u pijesak i nategni plahtu) jer ovdje ti ni faktor 50+ ne pomogne. Kupanje, sunčanje, Coca-Cola, tropsko voće = Hakuna Matata. No, nakon cca 2 sata provedenog ovdje bilo je vrijeme da krenemo dalje. Ekipa nas je odvela do koraljnog grebena gdje smo imali prilike istraživati predivno podmorje. Riječ predivno nije dovoljno dobro da prezentira raskošnost i bogatstvo podmorja koje buja životom. Ronili smo i na Tajlandu, ali moramo reći kako je na Zanzibaru podmorje puno ljepše, življe i vidi se da nema posljedica masovnog turizma.
Sunce i more jako iscrpe čovjeka pa je bilo vrijeme da i nešto pojedemo. Ručak smo imali na otoku Kwale, a put do obale opet je bio pola plivanje pola hodanje. Za sve ljubitelje morske hrane (Nina ljubitelj broj jedan) ovaj ručak je pravi raj. Sva hrana je svježe uhvaćena i pečena na roštilju na njihov tradicionalni način. Tu je bilo stvarno svega - riba, hobotnica, lignje, račići, jastog, pomfrit, riža i umak od kokosa. Ako vam prva porcija nije dosta možete dobiti još i još! Ako vam ni to nije dosta evo vam još i hrpa egzotičnog voća. Nije to egzotično voće koje kupite u našim dućanima bez okusa i mirisa i kričavim bojama, to je voće toliko sočno, meko, bogato okusima da nakon što to probate, svaka sljedeća banana koju kupite kod nas u dućan bit će kao da jedete umjetno voće. No, da ne duljimo o hrani jer ćete trčati u frižider umjesto da pročitate blog do kraja. Nakon ručka slijedila je lagana šetnja otokom te odlazak do Baobab drveta - ikona Afrike. Baobab je tropsko voćno stablo visine od 5 do 25 m koje ima životni vijek od nekoliko stotina godina. Baobab drvo koje se nalazi na otoku Kwale staro je više od 400 godina te je preživjelo nekoliko teških oluja koje su ga pokušale srušiti, no ono se neda (iz srušenog dijela raste novo drvo). Penjanje po drvetu je dozvoljeno i nije teško te preporučujemo svima onima koji se ne boje visine. Fascinantno je to što unutar drveta žive tzv. coconut crab. Svašta možeš očekivati da će izaći iz drveta, ali rak - eto i to smo vidjeli. Nakon razgleda Kwale otoka krenuli smo dalje.
Prije povratka na Zanzibar odveli su nas na vožnju kroz skrovitu “mangrove” laganu u kojoj shvatite da je priroda čudo i bez obzira na to koliko naša tehnologija i gradnja ide naprijed, ništa vas ne može više ostaviti bez daha koliko ono što priroda stvori. Upravo nas je ovaj izlet podsjetio na to. Naše Safari Blue putovanje završilo je jedrenjem do obale Zanzibara uz poznate afričke ritmove - Hakuna Matata.