20 Apr
Kako jeftinije putovati?

Pitanje koje nam se najčešće postavlja je “Od kuda vam novci za putovanja?” Mi nismo bogataši, ne živimo na ničiji račun, sami sve financiramo, a mjesečna primanja moramo rasporediti na sve one stvari kao i ostali građani ove države (stanarina, režije, kredit, hrana itd). Pa kako onda uspijevamo putovati? U nastavku možete pronaći neke savjete i korake kojih se mi pridržavamo i uz pomoć kojih smo cijenu nekih putovanja uspjeli smanjiti i za nekoliko tisuća kuna. Odmah moramo napomenuti da konačna cijena nekog putovanja najviše ovisi o vama samima, o vašim željama i navikama. Ima onih kojih žele hotele s 5 zvjezdica i svakodnevne obroke u restoranima, vožnju taksijem umjesto javnim prijevozom, a to će vas sve koštati. Ako niste spremni na određene kompromise, tada nećete proći ništa jeftinije.

  1. Ne ganjajte destinaciju, neka ona pogodi vas - Svi mi imamo listu mjesta koje želimo posjetiti, no ako želite jeftinije putovati tada trebate biti jako fleksibilni. Ako ste si u glavi zacrtali, da 15.7. želite ići na Tenerife, teško da ćete baš u tom terminu pronaći najpovoljniju avionsku kartu. Upravo zbog toga, su sve naše destinacije, stigle sasvim slučajno na naš radar. Najdraža web stranica, putem koje pretražujemo letove je skyscanner.net koji omogućuje da pretražite sve destinacije u bilo koje vrijeme. Možete pretražiti letove za pojedinačne lokacije unutar cijelog mjeseca ili godine kako bi pronašli najjeftiniju varijantu. Možda je u terminu za koji planirate godišnji u ovom trenutku jeftinija ponuda za neku drugu destinaciju koja vam je također, na listi želja.

  2. Fleksibilnost oko datuma - Ista stvar vam vrijedi i za datume. Ako promijenite samo jedan dan (npr. umjesto da letite u nedjelju, letite u ponedjeljak) možete uštedjeti dosta eura - pogotovo ako ne putujete sami pa morate računati x2 ili više. Konkretno mi smo na avio kartama za New York uštedjeli više od 2.000 kuna jer smo samo jedan dan promijenili od planiranog. Naravno da je ovo puno teže osobama koje rade. Zbog prirode našeg posla, dosta nam je teško uskladiti termin pa ovdje ne možemo uštedjeti onoliko koliko bi zapravo mogli.

  3. Planirajte unaprijed - Upravo zbog teškog usklađivanja termina, moramo jako puno planirati i to dosta unaprijed. Najčešće kupujemo avionske karte više od 6 mjeseci unaprijed pa često znamo nešto jeftinije proći, a i puno nam je jednostavnije isplanirati sve - posebice ako želite spojiti neradne dane i dobiti nešto više vremena za svoje putovanje. Naravno, u životu se uvijek događaju nepredvidive situacije, poput, trenutne korone zbog koje su nam neka putovanja propala. Ali, nije smak svijeta, dobit ćemo vaučere i prije ili kasnije vidjeti sve što želimo.

  4. Štedite - Jedna od osnovnih stvari koja nama omogućuje putovanje je štednja. Imamo sreće što smo oboje jako odgovorne osobe, dobro znamo s novcima i spremni smo odreći se nekih stvari kako bi mogli putovati. Vjerujem da ima onih koji se jako teško natjeraju na štednju, pa možda vam ovaj savjet pomogne. Kupite avionsku kartu. Jednom kada ste kupili avio kartu tada znate da idete i da morate štedjeti za to putovanje. Nama je to velika motivacija da se natjeramo na štednju.

  5. Odaberite jeftiniji smještaj - Hoteli s 5 zvjezdica u prvom redu do mora s predivnim infinity bazenom koštat će vas više nego svi troškovi putovanja zajedno. Zbog toga probajte pronaći najjeftiniji smještaj koji ujedno zadovoljava sve vaše uvjete. Neki će se zadovoljiti s hostelom za nekoliko eura po noćenju dok će neki ipak odabrati neki prosječan hotel. Sve ovisi o vašem ukusu. Ako su vam hosteli ili Airbnb sasvim prihvatljivi, super, uštedjet ćete. Sve popularniji couchsurfing vam je isto super opcija, ali naravno ako ste otvoreni za tako nešto. Naše pravilo je da prvo kupimo avio kartu i nakon toga stalno pratimo ponudu smještaja. Često se znaju dogoditi posebne ponude, popusti, kodovi s popustima i možete pronaći super smještaj za dosta nižu cijenu. Tako samo na Tajlandu dobili fenomenalan smještaj za značajno jeftiniju cijenu koji si inače ne bi mogli priuštiti.

  6. Hrana - Ovo je područje gdje možete puno uštedjeti, ali opet ovisi o vama. Ima onih koji ne jedu u restoranima, nego sami kuhaju hranu u apartmanu, kupe neke sitnice u supermarketu ili čak ponesu nešto od kuće. Tako se može dosta toga uštedjeti. Moramo priznati da smo veliki gurmani (mislim da to svi znaju koji nas prate na IG) tako da na putovanjima puno jedemo po restoranima i ovdje baš ne štedimo. No, nećemo se zaletjeti u skupe restorane na top turističkim lokacijama nego ćemo pronaći manje (nepopularne) restorane, u sporednim uličicama i provjeriti cijenu prije nego što sve naručimo. S obzirom na to, da puno radimo i štedimo tijekom godine, na putovanju se želimo počastiti s nečime što inače nemamo svaki dan - tako da često kombiniramo jeftinije i skuplje stvari.

  7. Javni prijevoz - Ovo je gotovo uvijek najjeftiniji način prijevoza i kretanja, ali to ne znači da je najbrži ili najjednostavniji. Ako imate novaca uzmite taksi, ali ako želite uštedjeti, istražite koji je javni prijevoz najjeftiniji na toj lokaciji i držite se toga. Rentanje bicikla ili skutera je isto jedan od načina da se nešto uštedi. Naravno, pješice i autostop su vam isto opcije, ako ste dovoljno hrabri. 

  8. Iskoristite prednosti određene lokacije - pod ovu kategoriju bi stavili cjenjkanje koje nije svugdje prihvaćeno, ali veliki broj turističkih mjesta ima ovu praksu. Zahvaljujući našim pregovaračkim moćima, cijene naših jednodnevnih izleta na Tajlandu bile su značajno manje od onih koji su se nudile na raznim web stranicama tako da smo uzeli još neke dodatne za koje smo mislili da nećemo imati dovoljno novaca. Lokalne tržnice i tzv. night marketi funkcioniraju na bazi cjenjkanja tako da ako želite uštedjeti, evo vam prilike. Nadalje, mnoga popularan turistička mjesta nude tzv. besplatne turističke ture. Istražite koje muzeje, galerije ili znamenitosti možete posjetiti bez da platite ulaz ili na koje lokacije možete ući uz određene popuste.

  9. Pratite putoholičarske stranice i grupe na društvenim mrežama - Bez obzira na to, tražite li neke popuste ili ste u potrazi za savjetima, ove grupe su pravo čudo! Prepune su korisnih savjeta i ono što je nama najbitnije, iskustva stvarnih osoba koje su nedavno bile na određenim lokacijama i sigurno će vam dati sve informacije koje su vam potrebne. Nina je čak bila i na kavi s osobom koju je upoznala preko navedene grupe i tako skupila puno korisnih informacija prije našeg putovanja na Zanzibar. 

  10. Istraživanje - kao zadnju stavku koja vam može uštedjeti novac bi definitivno stavili istraživanje. Kako bi znali što, kada, gdje i kako posjetiti ili vidjeti treba uvijek istražiti lokaciju na koju putujete kako bi se znali jako dobro pripremiti. Osim istraživanja, ovdje bi dodali i izradu troškovnika putovanja. Mi to obavezno radimo. Odmah pri kupnji avio karata radimo troškovnik gdje popisujemo sve za što trebamo izdvojiti novac, od prijevoza do zračne luke, do cijene viza,cijene ulaznica za muzeje, galerije znamenitost i atrakcije pa sve do planiranog troška na hranu tijekom putovanja.

Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.
I BUILT MY SITE FOR FREE USING